Microsoft a Rambus spolupracují na vývoji kvantových počítačů

Kvantové počítače mají být budoucí evolucí těch současných, nebi přinejmenším doplněním pro zpracování extrémně náročných úloh. Na vývoji budoucí architektury se spojily dvě společnosti, od kterých bychom to spíše nečekali – Microsoft a Rambus.

Společnost Rambus je expertem v oblasti pamětí a právě hlavně kvůli tomu chce Microsoft využít společné zdroje a navrhnout budoucí architekturu kvantových pamětí, které bude používat budoucí kvantový počítač.

Stále větší nutnost zpracovat obrovské množství dat za co nejkratší dobu si žádá i nové formy výkonných pamětí, ale i jejich dostatečně efektivní využití znamená pokročilý software. A to jsou právě oblasti, kde se tyto dvě společnosti střetávají – Microsoft se zabývá návrhem a architekturou budoucích kvantových systémů a Rambus má obrovské zkušenosti s návrhem hardwaru.

Tým Microsoftu zaměřený na kvantové systémy se v současnosti zabývá právě návrhem architektury a aplikací, které by nový  druh počítače používaly. Lze předpokládat, že se Microsoft připravuje na nástup kvantových počítačů v dostatečném předstihu, aby mohl vlastní a nový druh operačního systému použít právě u kvantových systémů.

Klepněte pro větší obrázek
Kvantový počítač D-Wave Two je i přes použití miniaturního kvantového čipu stále obrovský, hlavním důvodem je pokročilý systém chlazení schopný vyvinout teploty blízké absolutní nule a také několik vrstev a druhů stínění

S tím souvisí i nutnost vyvinout použitelné nástroje pro vývojáře, zabezpečovací technologie, škálovatelné systémy a další části architektury. Zatím jediným komerčně dostupným kvantovým počítačem je nový D-Wave Two, který obsahuje kvantový čip s tisícovkou qubitů. Možnosti využití už zkoumá nejen Microsoft, ale také Google, NASA nebo třeba MIT a další společnosti.

I když nás od reálného nasazení nebo prvního univerzálního kvantového počítače dělí stále ještě několik let náročného vývoje, návrh a vývoj platformy už probíhá současné s tím. Stejně jako to platí u klasického počítače – samotný hardware bez softwaru je k ničemu.

Diskuze (8) Další článek: Dron Lily s automatickým natáčením při sportu, má předobjednávky za 34 milionů dolarů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,