Najednou to jde. Aneb proč a jak Vodafone míří s LTE na vesnice

Tuzemský Vodafone včera oznámil, že do konce příštího roku pokryje 93 procent populace (80 procent území) České republiky rychlým LTE internetem. Učiní tak nehledě na výsledky chystané aukce kmitočtů, chystá se totiž využít současné pásmo 900 MHz a aukčních 800 MHz k tomu prozatím nepotřebuje. Tento fakt poněkud vyvrací dřívější argumenty zdejších operátorů, že „devítistovku“ nelze pro rychlá data naplno využít.

Ohlášené plány s takzvaným Turbo Internetem dost možná naznačují, že Vodafone nemusí v aukci kmitočtů uspět tak, jak by si představoval a pro pokrytí země rychlým datovým signálem musí hledat jiné cesty. Konkurence v aukci bude i díky (ne)přímé účastí PPF zřejmě tvrdá a je pravděpodobné, že Vodafone nebude mít na dražbu peníze. Operátor toto samozřejmě nekomentuje.

Červený operátor zvolil zajímavou taktiku – své LTE totiž nejdříve nebude zavádět ve velkých městech, ale zaměří se především na řídce osídlené a venkovské oblasti. „Konkurence má tendence neustále modernizovat a posilovat města, my chceme rychlý mobilní internet přenést také do venkovských oblastí,“ okomentovala včera situaci na setkání s novináři viceprezidentka Vodafonu pro technologie Tanja Richter.

Už se to asi vyplatí

To je další obrat oproti dřívějším tvrzením různých providerů, že se do venkovských oblastí pořádný internet jednoduše nevyplácí zavádět. Pro Vodafone to evidentně komerční smysl má. „Jinak bychom to nedělali,“ zaznívá ze strany zástupců společnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Plánované pokrytí Vodafone v roce 2014. Zdroj: Vodafone

Firma nekomentuje, jaké náklady bude muset pro vybudování LTE 900 MHz vynaložit, zřejmě ale nebudou až tak závratné. Vodafone totiž ve stávajícím pásmu vyčlení dva 3MHz bloky a do 2G technologie přidají řídící karty pro LTE. Pro data tak bude sloužit LTE a hovory se budou přepínat do klasického 2G.

Vodafone si na venkovské oblasti troufá i z toho důvodu, že mu od roku 2010 vzrostl objem datových přenosů v síti o více než 500 procent a dvojnásobné růsty vidí právě i na venkově. Zhruba 37 procent zákazníků tohoto operátora už má chytrý telefon, který s daty umožňuje pracovat.

Společnost zároveň nepočítá s tím, že by pro pokrytí řídce osídlených oblastí internetem využila dotace, které chce pro tyto účely nabízet Evropská unie. Podle zástupců českého Vodafonu není možné spoléhat na to, že se při současné politické situaci podaří dotace z EU vyjednat, a zároveň se ani příliš netváří na to, že se peníze vybrané z aukce vrátí zpět do oběhu.

Povýšení současné infrastruktury na rychlejší každopádně nepřinese takové rychlosti, které tradiční LTE může teoreticky nabídnout. Vodafone uvádí maximálně naměřené rychlosti v 900 MHz na 15 Mb/s. Český venkov se tak v podstatě rychlostně dostane na úroveň Prahy, Brna a některých dalších měst, kde funguje 3G a HSPA+. Pokud pak Vodafone uspěje v aukci, do oblastí pokrytých 3G postupně zavede i 800MHz LTE.

Otázkou je, co operátor udělá s datovými tarify. Firma tuto oblast ještě nechce komentovat a pouze říká, že „se máme na co těšit“. Operátoři včetně Vodafonu nicméně vedou s Českým telekomunikačním úřadem debaty o takzvané síťové neutralitě, která v podstatě říká, zda by internetoví poskytovatelé měli či neměli možnost blokovat ve své síti některé služby internetu. Vodafone veřejně hlásá, že upřednostňuje právě možnost blokování s tím, že „je samozřejmá nutnost plně informovat zákazníky“.

Podle informací Connect.cz už český Vodafone disponuje technologiemi, které umí inteligentně řídit a třídit datový provoz v mobilních sítích. Operátor tak může sestavovat datové balíčky na míru a dávat jim různé ceny – třeba vytvořit neomezený FUP pro sociální sítě, ale výrazně omezit data či rychlost pro další internetové služby. Podle toho, co si kdo bude chtít (nebo bude muset) zaplatit.

Jádro sítí Vodafonu (takzvaný „core“) běží zejména na technologiích Ericssonu a Cisco Systems, vrstvy nad tím má ale hodně v režii čínský Huawei. „Jejich technologie už jsou kvalitní a zároveň cenově přístupné,“ zmiňují se zástupci společnosti. „Huawei nicméně výrazně ovládl tuzemský mobilní prostor, až je to trochu děsivé.“

Diskuze (39) Další článek: Nový Android 4.4: co umí nový mobilní systém Googlu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,